ලෝකයේ පිළිකන්න ලෙස නම් දරා සිටි ඉතියෝපියාවේ සැහැල්ලු ගුවන් මගී දුම්රිය සේවාව

ලෝකයේ පිළිකන්න ලෙස නම් දරා සිටි ඉතියෝපියාවේ සැහැල්ලු ගුවන් මගී දුම්රිය සේවාව 2015 වසරේ සැප්තැම්බර් 20 වනදා ජනතා අයිතියට පත්විය. Addis Ababa Light Rail (ඇඩිස් ඇබබා) සැහැල්ලු දුම්රිය සේවාව ලෙස නම් කොට ඇති මෙම දුම්රිය සේවාව සතු දුම්රිය ගණන 41 ක්වේ.

නාගරික දුම්රිය මාර්ග දෙකක්(2 railway lines) පුරා දිවෙන මෙම දුම්රිය නවත්වන්නට නැවතුම්පොළ වල් 39ක් ඉදිකොට ඇත.සැතපුම් 31.6 ක් පුරා දිවෙන මෙම දුම්රිය මගින් දිනකට සේවාව ලබාගන්නා පිරිස 150,000 කට අධික වේ. මෙම දුම්රිය “දුම්රිය“ ලෙස හැඳින්වූවද ඇත්තටම මෙම “රිය“ විදුලි බලයෙන් ධාවනය වන ලෙස නිපදවා ඇත. ඉතියෝපියානු රජය ලබන වසරේදී මෙම සේවාව තවදුරටත් යාවත්කාල කිරීමට නියමිත වන අතර දැනටමත් එයට පිඹුරුපත් සකසා ඇත.

©හසිත හේරත්.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

CirQ Technologies හදුන්වාදෙන ඊළඟ පරම්පරාවේ මුහුණු ආවරණය-

Fri Oct 16 , 2020
හේල් යනු ඕනෑම මුහුණු ආවරණයකට සම්බන්ධ කල හැකි අඩු වියදම් ස්මාර්ට් ප්‍රින්ටබල් ස්ටිකර් එකක් ලෙසින් නිශ්පාදිත සෙන්සර් එකකි.මෙමගින් පුද්ගලයනගේ ශ්වසනය සම්බන්ධ දත්ත ලබා දීමක් සිදුවේ. ශ්වසන වේගය, ආශ්වාස ප්‍රාශ්වාස රටාව, නිපදවන කාබන් ඩයොක්සයිඩ් ප්‍රමාණය, මාස්ක් එකේ ආයු කාලය ඇතුලු ශ්වසනය සම්බන්ධ කැපී පෙනන දත්ත ලබාදීමට මෙයට හැකියාව පවතියි. මෙම වයර්ලස් […]

Breaking News